Bağlantınız gizli değil hatası çözümü

Bağlantınız gizli değil hatası çözümü

 

Herkese merhabalar, android – ios  telefonunuzda veya bilgisayarınızda herhangi bir web sayfasına girerken ;

Bağlantınız gizli değil  

Saldırganlar www.herhangibirsite.com sitesinden bilgilerinizi çalmaya  çalışıyor olabilir (örneğin , şifreler ,mesajlar veya kredi kartı bilgileri).

Net::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID  hatası 

şeklinde bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun bir çok sebebi olabilir.

Sorun girmeye çalıştığınız web sayfasında olabilir.

Siteler girdiğiniz bilgileri güvence altına almak için SSL adı verilen sertifikalar kullanır. Eğer web sitesinin sertifika süresi dolduysa veya sertifikasında bir sıkıntı meydana geldiyse sitede bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz. Bu genelde ufak çaplı sitelerde başınıza gelecek bir mevzudur. Eğer google , youtube , hürriyet , milliyet gibi büyük sitelerde bu sıkıntı yaşanıyorsa sorunu üstteki maddelerde tekrar aramanız gerekmektedir.

Eğer sorunun sitenizde olmadığını düşünüyorsanız , aşağıdan cihazınızı seçerek çözüm yollarını öğrenebilirsiniz.

 

Android veya iPhone cihazınızda bu problemi yaşıyorsanız ;

Tarih ve saat ayarlarında problem olabilir

Öncelikle bağlantınız gizli değil hatasını alan kişinin ilk bakması gereken yer tarih ve saat ayarlarıdır.Eğer tarih ve saat ayarlarında yanlışlık varsa Google Chrome bu hatayı verebilir.

Bunu çözmek için Ayarlar > Tarih ve Saat Ayarları > Ağ Destekli Saat ‘i seçebilir ya da güncel saat ve dakikayı öğrenip kendiniz elle ayarlayabilirsiniz.

Yüklü uygulamaları gözden geçirin

Telefonunuzda şüphelendiğiniz ya da sizden habersiz olarak yüklenmiş uygulamalar olabilir. Telefonunuzdaki yüklü uygulamaları gözden geçirin.

Windows bilgisayarınızda bu problemi yaşıyorsanız ;

Bilgisayarınızın tarihini ve saatini kontrol edin

Bilgisayarınızın saat ve tarihi geride kalmış olabilir. Eğer sürekli saatiniz ve tarihiniz geride kalıyorsa bios piliniz zayıflamış veya bitiyor olabilir.

Bilgisayarınıza yüklü programları kontrol edin

Bilgisayarınıza virüs bulaşmış ve o bu tarz bir sıkıntıya sebebiyet veriyor olabilir.  Denetim masasından yüklü programlara girip eğer bilginiz olmadan yüklenmiş bir program tespit ederseniz silin.

Bunun dışında virüsler hosts dosyanızı değiştirmiş olabilir . Bunu kontrol etmek için

Bilgisayarım > C: > Windows > System32 > drives > Etc klasörüne giriniz. Hosts dosyasını Metin Editör’ü ile açıp alt kısımda 127.0.0.1 tarzındaki veriler dışında ilginç site isimleri ve yönlendirmeler görürseniz temizlemeniz gerekmektedir.

Umarım faydalı olmuştur .

Özet
Bağlantınız gizli değil hatası çözümü
Article Name
Bağlantınız gizli değil hatası çözümü
Description
Android veya windows bilgisayarınızda google chrome üzerinde bağlantınız gizli değil hatası alıyorsanız çözüm için doğru sayfadasınız.
Author
Publisher Name
Burak Gültekin
Publisher Logo

8 thoughts on “Bağlantınız gizli değil hatası çözümü

 1. viranex

  merhabalar hocam,
  ssl sertifikasından dolayı sanırım siteme girince bu problemi alıyorum nasıl çözebilirim ?

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   hocam ssl kurulumunu yanlış yapmışsınızdır muhtemelen , yakında onunla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.
   hazırladığımda buradaki mailinize mail atarım.

   Reply
 2. Elif

  Ayni hata bendede vardi.yanliz ben adsl aradim turk telekom teknik servisini beraber wifi sifresini degistik.tekrar oldu.sonra modemi komple iptal edip yukledik busefer ilk abonelikte verilen modem sifresini degistik. ve dnsler degisti.problem kalkti.modem virus kaptigi icin tarayicidan bu uyari geliyor ve apk indirmeye clisiuordu.

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   Bilginiz dışında yüklenen olup olmadığına bakabilirsiniz. Buna ilave olarak uygulamalara verdiğiniz izinleri de kontrol edebilirsiniz. Mesela bir el feneri uygulamasının rehberinize erişmek istemesinin bir manası olmamalı. Bu doğrultuda bir inceleme sağlamanız faydalı olacaktır.

   Reply
 3. Atakan

  Size hosts wordpad imin fotoğrafını atsam yardımcı olur musunuz birkaç saçma site ismi var ancak nereden sileceğimi bilemiyorum.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir