Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?

      Yorum yok Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?

Merhabalar, bu yazımızda İkisini de aynı anlamda düşündüğümüz laptop ve notebook arasında fark var mıdır ?   Eğer fark varsa bunlar nelerdir ?   Laptop ve Notebook aynı şey mi  ? Gibi konulardan bahsedeceğiz.

Laptopta , notebookta  taşınabilir bilgisayar sınıfının bireyleridir. Fakat boyut,performans ve kullanım amacı olarak birbirlerinden ayrılıyorlar.

laptop ve notebook arasındaki farklar resim

  1. Laptop , normal masaüstü bilgisayarda yaptığımız işlemlerin hepsini aynı performansta yapabilmemizi sağlarken , Notebook daha çok sörf yapmak , not almak gibi basit bilgisayar işlevlerine odaklanmıştır.
  2. Laptop üzerinde CD-DVD sürücü , USB portları bulunurken , Notebooklarda genelde sadece USB port bulunur.
  3. Laptop büyük ve kalın bir ekrana sahiptir bu sebepten ağırlık olarak fazlayken , Notebook ince ve küçük ekrana sahip olduğu için hafiftir ve taşınması daha kolaydır.
  4. Laptop klavyeleri büyük ve daha fonksiyonelken, Notebook klavyesi küçük ve daha sadedir.
  5. Laptoplar performans odaklı oldukları için Notebooklara nazaran daha fazla pil tüketirler yani Notebooklar genel olarak  Laptoplardan daha uzun pil ömrüne sahiptir.

 

Genel olarak aslında Laptop , bilgisayarın tüm özelliklerinden yer/mekan fark etmeden faydalanmak için varken , Notebook daha ufak,daha taşınabilir ve basit fonksiyonlu bilgisayar işlemlerini yapabilmek için vardır.

Örneğin sadece internette surf yapmak , sunu hazırlamak , mailleşmek için notebook almak daha cazipken , grafik / tasarım uygulamalarını kullanmak , oyun oynamak gibi işler için laptop kullanmak daha caziptir.

Özet
Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?
Article Name
Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?
Description
Merhabalar, bu yazımızda İkisini de aynı anlamda düşündüğümüz laptop ve notebook arasında fark var mıdır ? Eğer fark varsa bunlar nelerdir ? Laptop ve Notebook aynı şey mi ?
Author
Publisher Name
Burak Gültekin
Publisher Logo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir