Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?

      Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ? için 6 yorum

Merhabalar, bu yazımızda İkisini de aynı anlamda düşündüğümüz laptop ve notebook arasında fark var mıdır ?   Eğer fark varsa bunlar nelerdir ?   Laptop ve Notebook aynı şey mi  ? Gibi konulardan bahsedeceğiz.

Laptopta , notebookta  taşınabilir bilgisayar sınıfının bireyleridir. Fakat boyut,performans ve kullanım amacı olarak birbirlerinden ayrılıyorlar.

laptop ve notebook arasındaki farklar resim

 1. Laptop , normal masaüstü bilgisayarda yaptığımız işlemlerin hepsini aynı performansta yapabilmemizi sağlarken , Notebook daha çok sörf yapmak , not almak gibi basit bilgisayar işlevlerine odaklanmıştır.
 2. Laptop üzerinde CD-DVD sürücü , USB portları bulunurken , Notebooklarda genelde sadece USB port bulunur.
 3. Laptop büyük ve kalın bir ekrana sahiptir bu sebepten ağırlık olarak fazlayken , Notebook ince ve küçük ekrana sahip olduğu için hafiftir ve taşınması daha kolaydır.
 4. Laptop klavyeleri büyük ve daha fonksiyonelken, Notebook klavyesi küçük ve daha sadedir.
 5. Laptoplar performans odaklı oldukları için Notebooklara nazaran daha fazla pil tüketirler yani Notebooklar genel olarak  Laptoplardan daha uzun pil ömrüne sahiptir.

 

Genel olarak aslında Laptop , bilgisayarın tüm özelliklerinden yer/mekan fark etmeden faydalanmak için varken , Notebook daha ufak,daha taşınabilir ve basit fonksiyonlu bilgisayar işlemlerini yapabilmek için vardır.

Örneğin sadece internette surf yapmak , sunu hazırlamak , mailleşmek için notebook almak daha cazipken , grafik / tasarım uygulamalarını kullanmak , oyun oynamak gibi işler için laptop kullanmak daha caziptir.

Özet
Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?
Article Name
Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?
Description
Merhabalar, bu yazımızda İkisini de aynı anlamda düşündüğümüz laptop ve notebook arasında fark var mıdır ? Eğer fark varsa bunlar nelerdir ? Laptop ve Notebook aynı şey mi ?
Author
Publisher Name
Burak Gültekin
Publisher Logo

6 thoughts on “Notebook ve Laptop Arasındaki Farklar Nedir ?

 1. yeliz

  Merhaba Burak,

  Uzaktan eğitimi takip etmek ve okul ödev vs.. işleri için notebook yeterlidir diye düşündüm bu yazından sonra. Doğru bir kanaat mi?
  Teşekkürler,
  Iyi çalışmalar.

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   Merhaba Yeliz,
   Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günden güne bu ikisi arasındaki fark kapanıyor diyebilirim. Artık çok daha ince ve taşınabilir cihazlar bir çok fonksiyonu bünyesinde barındırıyor.Ama temel olarak kanaatin doğru. Umarım faydalı olmuştur.
   İyi çalışmalar.

   Reply
   1. yeliz

    Merhaba Burak,
    Hızlı ve faydalı cevabın için teşekkür ederim. Nice güzel yazılarında buluşmak üzere.
    Iyi çalısmalar.

    Reply
 2. Hüseyin

  Merhaba Burak bey, üniversitede moleküler biyoloji ve genetik bölümünde okuyan çocuğum için hem uzaktan eğitim için hemde okulda derslerinde faydalı olmak için laptop mu almalıyım yoksa notebook mu ? ihtiyacımızı karşılayabilecek ortalama bir bilgisayarda bulunması gereken teknik özellikler nelerdir. İşlemci, hiz,kapasite ,ekran boyutu,çözünürlük,hafıza gibi. Birde önereceğiniz bir marka var mı? Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   Merhaba Hüseyin Bey,
   Öncelikle oğlunuza eğitim öğretim hayatında başarılar dilerim.
   Gelişen teknoloji ile birlikte laptoplar daha ince ve taşınabilir hale geldi ve notebooklar da daha performanslı hale geldi. Burada aslında “ihtiyaçların” ne olduğunu tam olarak bilmediğim için biraz yuvarlak konuşacağım.İhtiyaç kısmını aslında uzaktan eğitim değil okulda derslerinde faydalı olmak kısmı oluşturuyor. Çünkü alacağınız sıradan bir bilgisayarla bile uzaktan eğitimi sıkıntısız bir şekilde takip edebilirsiniz.
   Marka olarak benim önerilerim Lenovo ve Dell’dir. Özellik olarak çok bir şey söylemem mümkün değil ama bence bu markalar çerçevesinde bütçeniz dahilinde tercihi çocuğunuza bırakmanızı öneririm. İhtiyaçlarını en iyi tahlil edebilecek kişinin o olduğunu düşünüyorum. Son olarak şunu söyleyebilirim dolar ve euro kurunun her gün arttığı şu dönemlerde eğer alacağınız bilgisayarı uzun süreli kullanmayı düşünüyorsanız bütçeniz el verdikçe iyi bir bilgisayar almaya gayret edin. Çünkü gün geçirmek için aldığınız bilgisayar hızla gelişen teknolojiyle birlikte iş görmez hale geldiğinde yeni bir bilgisayar ihtiyacı doğurursa, başlangıçta iyi bir bilgisayar almaktan daha fazla para ve enerji harcamış olursunuz.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Reply
 3. Hüseyin

  Burak bey tavsiyeleriniz için çok teşekür ederim. Sizinde belirttiğiniz gibi gerçekten gelişen teknoloji karşısında bütçeyi zorlayıp, ilerisi için verim alabilmek adına iyi bir seçim yapmak çok mantıklı. Sağlıklı günler dilerim.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir