Bir Çift Amazon’u $1.2 Milyon Dolandırdı

      Yorum yok Bir Çift Amazon’u $1.2 Milyon Dolandırdı

 Amazon’un tüketici politikasını istismar ederek 1.2 milyon dolandıran çift yaklaşık altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erin ve Leah Finan çifti daha önce posta dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlarından dolayı suçlu bulunmuşlardı. Sabıka kayıtları kabarık olan çift son bir kaç yıldır da Amazon’u hedef aldı.Sipariş ettikleri elektronik cihazları hasar gördükleri iddiası ile iade talebinde bulunarak Amazon’un müşteriyi koruma politikasını suistimal ettikleri belirtildi.

Davadan sorumlu savcı ise bu yaşanan olayın başkalarına karşı uyarı işlevi görmesi gerektiğini söyledi.

Indiana Güney Bölgesi’nin ABD Savcısı Josh Minkler aşağıda ki açıklamada bulundu:

Tüketici sahtekarlığı sadece faili zengileştirmekle kalmıyor, hepimizi daha yüksek perakende fiyatları ödemeye mahkum ediyor. Dolandırıcılık yoluyla online alışverişin rahatlığını kullanmak isteyenler, bu durumu hatırlayın. Yakalanacaksınız. Kovuşturulacaksınız. Ve uzun süre federal hapishaneye gideceksiniz.

Amazon üzerinden çift Microsoft Xbox konsolları, Samsung akıllı kol saatleri, Apple MacBook ve GoPro kameraları dahil olmak üzere 2.700’den fazla elektronik eşyayı sahte kimlikler kullanarak sipariş ettiler. Siparişler eline ulaştıktan sonra da sahte sorunlar bildirerek para iade talebinde bulunup ellerinde ki ürünleri satıcıya iade etmediler. Ellerinde kalan çalmış oldukları onlarca ürünü ise piyasanın az altı fiyatlarla ikinci el satış sitelerinde satışa çıkardılar.

Durumun farkedilmesinin üzerine bir süre takip edilen çift evlerinde yakalanarak tutuklandılar. Çıkarıldıkları mahkemece Erin Finan 71 ay karısı ise 68 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir