Kilit tuşu bozuk telefon nasıl açılır ?

Power Tuşu Bozuk Telefon

 Bir cep telefonunun en çok kullanılan tuşu istisnasız güç tuşudur. Bu tuş güç tuşu, power tuşu  ve kilit tuşu olarak adlandırılmaktadır. Sık kullanılmasından olsa gerek marka fark etmeksizin bir akıllı telefonun en çok bozulan parçalarından birisi bu tuştur.

Neden Bozulur ?

Peki bu kadar sık kullanılan ve hayati öneme sahip bir araç neden bozulur? Aslında sorunun cevabı çok basit sık kullanım, darbe veya aşınma sonucu işlevini yitirebilir.

Güç Tuşu Nasıl Tamir Edilir ?

Cihazınızın marka ve modelini yazdıktan sonra youtube üzerinden şu aramayı yapın ……… power button repair guide. Daha sonra cihazınıza ait olan videoyu izleyip işi yapabilir misiniz kontrol edin. Yapabileceğinize inanırsanız size tavsiyem kan emici telefonculara 5 liralık bir tuş için yüzlerce lira bayılmamak için internetten parçanın siparişini verip kendi işinizi kendiniz halletmeniz olacaktır. Bu beceri yahut imkanlara sahip değilseniz bir telefoncuda sorunu hallettirebilirsiniz. Bunun haricinde bir çözüm öneremiyorum çünkü arza donanımsal bir arza.

 

Power Tuşu Bozuk Telefon Nasıl Açılır ?

İlk denemeniz gereken şey ince bir nesne ile (iğne, toka) güç tuşuna baskı yapmanız. Güç tuşu yoksa o boşlukta küçük sarı noktalar göreceksiniz. Oraya baskı uygulayarak telefonu açmayı deneyin. Bu deneme başarısız olursa ikinci yöntem olarak cihazınızı şarj aletinize bağlayıp bekleyin telefon bu noktada kendi kendine açılmıyorsa şarj olmasını bekleyin gerekli seviyeye ulaşınca cihazın kendi kendine açılabilme ihtimali var.

Tüm bu denemeleri daha önce yapmış başarısız olmuş olabilirsiniz. Endişelenmeyin o telefonu açacağız 🙂

Diğer bir yöntem olarak telefonu şarj cihazına değil bilgisayara bağlayarak açmaya çalışmak. Bazı telefonlar bilgisayar ile iletişime geçebilmek için kendilerini açabiliyorlar. Bu ihtimali değerlendirmeniz faydanıza olacaktır. Bu yönteminde işe yaramadığını varsayarak, güç tuşu bozuk bir telefonu açmak için son çareyi sizlerle paylaşıyorum adım adım şu işlemleri uygulayın.

 • Her iki ses tuşuna birden ve varsa home(ev) tuşuna basarak telefonu şarja takın.
 • Telefona güç gelene kadar tüm tuşları bırakmadan bekleyin.
 • Yukarıda resimde yer alan bir ekranı görürseniz yüzünüz gülsün çünkü şanslısınız.
 • Yön tuşlarını kullanarak şu seçeneği bulun:
 • Restart veya reboot kelimesinin yer aldığı bir seçenek.
 • Home(ev) tuşu yardımıyla seçeneği seçin ve telefonunuzun açılmasını bekleyin.

7 thoughts on “Kilit tuşu bozuk telefon nasıl açılır ?

 1. Yonca

  I dolu alkatel ontouch telefonumun açma kapama kısmı çalışmıyor ve telfonum kökten kapalı nasıl açılır yardım edermisiniz birde bunun tamiri ne kadar tutar

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   Merhabalar Yonca Hanım ,
   Ses tuşları ve home tuşu ile yapılan işlemi denediniz mi ?
   Onun dışında tamir ücretleri ile alakalı bir bilgim bulunmuyor , en yakın telefon tamircisine giderek fiyat alabilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir