Bilgisayardan Site Engelleme – Detaylı Anlatım

Bilgisayardan Site Engelleme – Detaylı Anlatım

merhaba arkadaşlar,

Bu bilgisayardan girilmesini istemediğiniz siteleri nasıl engelleyeceğinizi anlatacağım. Bu siteler facebook,twitter,instagram gibi sosyal medya siteleri olur , cinsellik içeren siteler olur  ya da youtube olur hiç farketmez. Hemen başlayalım , ilk olarak programsız olarak engelleyeceğiz.

Programsız site engelleme

Şimdi arkadaşlar aşağıda belirttiğim adımları sırayla uygulayın.

  1. İlk önce başlat menüsündeki arama kısmına notepad yazın.
  2. Karşınıza çıkan “notepad.exe” dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır yapın.
  3. Aşağıdaki programın bu bilgisayarda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz? sorusuna Evet cevabını verin.
  4. Notepad içerisinde Dosya > Aç  Bilgisayarım > C diski > Windows > System32 > Windows > System32 > drivers > etc  yolunu izleyin ve Dosya türünü Metin Belgeleri (*.txt) den Tüm dosyalara  (*.*) çevirin.
  5. Hosts dosyasını açın.

örnek olarak twitter ve facebooku engellenmesini gösteriyorum. dosyanın en altına aşağıda vereceğim satırları eklediğiniz takdirde twitter ve facebook engellenecektir. , baştaki ip’ler sabit kalmakla beraber sağ tarafa engellemek istediğiniz sitenin urlsini www ve normal şeklinde yazabilirsiniz.

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com

dosyayı kaydedin. daha sonra başlat menüsüne cmd yazıp komut yöneticisine girin.

ipconfig /flushdns

komutunu çalıştırın. mevcut açık tarayıcılarını kapatıp , tekrar açtığınızda sitelerin engellendiğini göreceksiniz. Fakat şöyle bir problem var , bu bilgisayarla yapılan engel son zamanlarda popüler olan “VPN” programlarıyla aşılabiliyor , ama merak etmeyin ona da bir çözümümüz var.

Programlı Site Engelleme

Bu aşamada bize lazım olacak program ” Kaspersky Safe Kids” . İnternet üzerinden veya kaspersky’ın sitesinden bulabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra programa üye olup güvenliği aktif ettiğiniz andan itibaren , sizin belirlediğiniz kullanıcı adı şifreyi girmeden güvenlik deaktif edilemez.  Yukarıdaki korumayla birlikte Kaspersky ‘i kurduğunuzda VPN indirilmesi imkansız hale gelecek ve koruma tamamlanacak.

 

Umarım işinize yaramıştır.

 

5 thoughts on “Bilgisayardan Site Engelleme – Detaylı Anlatım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir