Bilgisayardan Site Engelleme – Detaylı Anlatım

Bilgisayardan Site Engelleme – Detaylı Anlatım

merhaba arkadaşlar,

Bu bilgisayardan girilmesini istemediğiniz siteleri nasıl engelleyeceğinizi anlatacağım. Bu siteler facebook,twitter,instagram gibi sosyal medya siteleri olur , cinsellik içeren siteler olur  ya da youtube olur hiç farketmez. Hemen başlayalım , ilk olarak programsız olarak engelleyeceğiz.

Programsız site engelleme

Şimdi arkadaşlar aşağıda belirttiğim adımları sırayla uygulayın.

 1. İlk önce başlat menüsündeki arama kısmına notepad yazın.
 2. Karşınıza çıkan “notepad.exe” dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır yapın.
 3. Aşağıdaki programın bu bilgisayarda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz? sorusuna Evet cevabını verin.
 4. Notepad içerisinde Dosya > Aç  Bilgisayarım > C diski > Windows > System32 > Windows > System32 > drivers > etc  yolunu izleyin ve Dosya türünü Metin Belgeleri (*.txt) den Tüm dosyalara  (*.*) çevirin.
 5. Hosts dosyasını açın.

örnek olarak twitter ve facebooku engellenmesini gösteriyorum. dosyanın en altına aşağıda vereceğim satırları eklediğiniz takdirde twitter ve facebook engellenecektir. , baştaki ip’ler sabit kalmakla beraber sağ tarafa engellemek istediğiniz sitenin urlsini www ve normal şeklinde yazabilirsiniz.

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com

dosyayı kaydedin. daha sonra başlat menüsüne cmd yazıp komut yöneticisine girin.

ipconfig /flushdns

komutunu çalıştırın. mevcut açık tarayıcılarını kapatıp , tekrar açtığınızda sitelerin engellendiğini göreceksiniz. Fakat şöyle bir problem var , bu bilgisayarla yapılan engel son zamanlarda popüler olan “VPN” programlarıyla aşılabiliyor , ama merak etmeyin ona da bir çözümümüz var.

Programlı Site Engelleme

Bu aşamada bize lazım olacak program ” Kaspersky Safe Kids” . İnternet üzerinden veya kaspersky’ın sitesinden bulabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra programa üye olup güvenliği aktif ettiğiniz andan itibaren , sizin belirlediğiniz kullanıcı adı şifreyi girmeden güvenlik deaktif edilemez.  Yukarıdaki korumayla birlikte Kaspersky ‘i kurduğunuzda VPN indirilmesi imkansız hale gelecek ve koruma tamamlanacak.

 

Umarım işinize yaramıştır.

 

11 thoughts on “Bilgisayardan Site Engelleme – Detaylı Anlatım

 1. Ebru

  Bu sitedeki bilgileri okuduktan sonra hayatımız değişti. önerdiğiniz KASPERSKY programı sayesinde 9 yaşındaki oğlum saatlerce youtube başında kalmaktan kurtuldu. Şimdi sadece benim istediğim kadar ve istediğim saat aralığında bilgisayarını kullanabiliyor. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Muhteşem bir program

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   Merhaba Ebru Hanım,
   Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Güzel düşüncelerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
   Oğlunuza göstermiş olduğunuz hassasiyetten ötürü de tebrik eder , vatana millete hayırlı bir evlat olmasını temenni ederim 🙂

   Reply
 2. Sedat

  Merhaba, yazınızdan yardım alarak notepad üzerinden etc ye ulaşıp YouTube sitesini engellemeyi gerçekleştirdim fakat tekrar nasıl aktif edeceğiz, yazdıklarımızı silemiyoruz daha doğrusu silinen halini kaydet dediğim zaman kaydedip çıkmıyor farklı kaydeder gibi pencere çıkıyor ve farklı uzantıda farklı yere kaydediyor, o da işe yaramıyor. Etc deki mevcut olan aynı şekilde durduğu içinde engelleme devam ediyor.

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   Merhabalar Sedat Bey,
   Herhangi bir klasöre girin daha sonra üstteki menüden “Görünüm” ‘e basın. Sonra önünüze açılacak blokta sağ tarafta seçenekler yazar ona basın. Sonra önünüze açılacak pencerede tekrar üstten görünüm’e basın. Altta gelişmiş ayarlar kısmında “bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” kısmı tiklidir. Onun tikini kaldırın.
   Siz muhtemelen hosts dosyasını text olarak kaydediyorsunuz. Yine aynı şekilde bir yere kaydedin. Sonra mevcutta olan hosts dosyasını silip kendi dosyanızı oraya yapıştırın. Eğer dosyanızın sonunda .txt uzantısı çıkarsa yeniden adlandır yapıp .txt uzantısını silin yani dosyanın adı yalın bir şekilde kalsın. İşleminiz çözülecektir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir