Telefonum Dinleniyor Mu ?

      Telefonum Dinleniyor Mu ? için 4 yorum

Telefonum Dinleniyor mu ?

Merhabalar ,

Konuya geldiğinize göre aklınızda telefonum dinleniyor mu / dinleniyor olabilir mi ? telefon dinlemesi nasıl anlaşılır ? telefonumun dinlenmesini nasıl  engellerim gibi bir çok soru işareti barındıran cümleler yer alıyor.   Peki telefon dinlenmesini kesin olarak anlayabilir miyiz ? Telefonları kimler dinleyebilir ? Hep beraber bunların cevaplarını vermeye başlayalım.

Telefonları kimler dinler / dinleyebilir ?

Telefonlarımızı devletler, şahıslar ve hackerlar dinleyebilir. Devletler tahmin  edebileceğiniz gibi gerekli durumlarda insanların telefonlarını dinleyip kayıt edebilir. Bunun için resmiyette savcılık izni gerekse de bazı istisnai gizli durumlarda(terör şüphesi vs.) resmi kurum onayları olmadan dinleme yapılabilir. Bunu da istihbarat servisleri yapabilir.Son zamanlarda terör örgütleriyle olan mücadelemizde dinlemeler aktif olarak yapılmakta ve başarıya ulaşmaktadır.

İkinci bir durum olan şahısların dinlemesi ise genellikle kadın erkek ilişkilerinde kullanılsa da bazen şirket casusluğu içinde kullanılmaktadır. Bunun için sizi dinleyecek kişinin telefonunuzu bir süreliğine de olsa ele geçirmiş olması veya sizin telefonunuza bir şekilde casus yazılımı kurması gerekmektedir. IOS cihazlarda bu biraz daha zor olsa da   kullandığınız telefon android ise bu pekala mümkündür.  Bu duruma karşı nasıl güvenlik önlemleri alabileceğinizi makalenin en sonunda bulabilirsiniz.

Peki hackerlar telefonları nasıl dinler ? İnternet dünyasının baş belası olan hackerlar bu işlemleri bazen indirdiğiniz normal yazılımların arka planından yaparken bazen de casus uygulamalar ile yapar. İnternette sık sık karşılaştığınız ” Telefonunuzda virüs var ” uyarılı reklamlar  casus uygulamaların başını çekmektedir.  İndirdiğiniz normal uygulamalarda ise bu durum yüklenme sırasında verdiğiniz izinlerle alakalıdır. Bu konuda size verebileceğimiz yegane tavsiye ” Telefonunuza uygulama yüklerken verdiğiniz izinleri 3-5 kere kontrol etmenizdir. ” Mesela fotoğraf çekmek için bir uygulama indirdiyseniz kesinlikle bu uygulamanın sizin rehberinize ulaşma izni istemesi size de ilginç gelmez mi ? İşte bahsettiğimiz nokta tam olarak bu.

Telefonum Dinleniyor mu ? Nasıl Anlayabilirim ? Anlama Yolları :

En başta da belirttiğim gibi telefonunuzun dinlendiğini anlamanın kesin bir yolu yoktur o yüzden sizlere oluşabilecek bazı yan etkilerden bahsedeceğim durumun tahlilini siz yapacaksınız:

 1. Eğer telefonunuzda bir casus yazılım varsa bu yazılımlar raporlarını karşı tarafa sms ile ulaştırıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle kullandığınız operatörün internet sitesinden SMS geçmişinize bakın, yabancı olduğunuz bir numaraya belirli aralıklarla düzenli şekilde sizden habersiz sms gittiyse bu yüzde yüz casus yazılıma işaret edebilir.
 2. SMS dışında internet üzerinden de gönderiyor olabilir.  Ağ verisi kullanımlarınızı da muhakkak inceleyin.Eğer bilginiz dışında telefonunuz üzerinden bir yere upload yapılıyor olabilir.
 3. Telefonda konuşurken normalde konuştuğunuzdan daha cızırtılı ve derinden sesler duyuyorsanız  dinleniyor olabilirsiniz. Fakat bu konuda aceleci davranmayıp iyi bir gözlem yapın çünkü bu durumlar baz istasyonlarından da kaynaklanabilir o yüzden düzenli ve sık sık oluyor mu sorusunu kendinize sorun.
 4. Cep telefonunuzun bataryasında ısınma, hızlı şarj tüketimi oluyorsa , casus uygulamalar aracılığı ile dinleniyor olabilirsiniz. Telefonunuzda çalışan programları sık sık kontrol edin.
 5. Telefon konuşmalarınızda tuş sesleri, tık tık sesleri gibi sesler duyarsanız karşı tarafa sorunuz eğer ben yapmadım derse dinleniyor olabilirsiniz.

Telefonumu dinlemelerini nasıl engellerim ?

Yasal dinlemelere maalesef yapacak bir şey yok ama herhangi bir terör örgütü ile bağlantınız yoksa endişe etmenizi gerektiren bir durum da yok. Fakat etrafınızdaki birinden veya hackerlardan şüpheleniyorsanız o zaman okumaya devam 🙂

 1. Dinlendiğiniz konusunda şüpheniz varsa  yapabileceğiniz en kökten çözümü olan işlem telefonunuza Factory Reset dediğimiz türde format atmanız olacaktır.  Bu durumda telefonunuz komple temizlenir.
 2. Telefonunuza güvenlik yazılımı kurun. Google Play üzerinde bir çok ücretsiz antivirüs bulunmaktadır. Sizlere Avira Antivirüs’ü önerebilirim. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
 3.  Eğer telefonunuzda henüz bu programın olmadığını fakat kurulabilme ihtimalini düşünüyorsanız kesinlikle güvenlik kilidi kullanın. Çünkü uygulama kurmak müsait ortamlarda 10 saniye gibi kısa bir süre alıyor  bu konuda dikkatli olmalısınız.
 4.  Park , Cafe gibi sosyal ortamlarda herkese açık ağlara mümkün olduğu kadar bağlanmayın . Ağ bağlantısı üzerinden telefona gelen verilerinizi kontrol edin.

Evet arkadaşlar genel olarak konuyla alakalı yorumum bu kadar. Başınıza gelen vakaları veya sorularınızı yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Özet
Telefonum Dinleniyor Mu ?
Article Name
Telefonum Dinleniyor Mu ?
Description
Telefonunuzun dinlendiğinden mi şüpheleniyorsunuz ? Telefon dinlemesini anlamanın ve engellemenin yollarını sizler için detaylı olarak anlattım. Telefon dinlemelerini kimler yapar ? Telefonlar nasıl dinlenir hepsi bu makalede.
Author
Publisher Name
Burak Gültekin
Publisher Logo

4 thoughts on “Telefonum Dinleniyor Mu ?

 1. Seher kır

  Telefonumun dinlendiğini biliyorum kişi bunu itiraf ediyor zaten ben bunu raporlattıracak şekilde açığa çıkarmak istiyorum ve bunu kişi çolıştığı oldukça ciddi bir kurumu kullanarak yapıyor bunun ispatı mümkünmüdür

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   bu konuyla alakalı dava açarsanız herhangi bir izinsiz dinleme yapılıp yapılmadığı hakim kararıyla öğrenilebilir.onun dışında bir yol bilmiyorum.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir