ADSL,VDSL ve Fiber Modemlerin Farkı Nedir ?

Bu yazımızda ADSL, VDSL ve Fiber arasındaki farkları inceleyeceğiz. Öncelikle teker teker tanımlarını yapalım.

ADSL Nedir ?:  Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı hattıdır. İletişim bakır kablolar aracılığıyla sağlanmaktadır.Hızı kablonun kalitesiyle doğru orantılıdır.Ping yani servis sağlayıcısı ile iletişimi çok performanslı değildir. Bazen veri gidiş-dönüşleri uzun süreler alabilir. Ayrıca manyetik alandan etkilenebilir. ADSL bağlantıyı destekleyen modemlerde çalışır. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir

VDSL-HiperNet Nedir ? :  VDSL , ADSL ‘le benzerlik gösterse de daha performanslıdır. VDSL’de her sokak , mahalle başında olan bağlantı noktalarını veri sağlayıcı olarak düşünebilirsiniz.  İletişim yine bakır kablolarla gerçekleşir.  Hızlı gerçekleştiği için yanıt süresi yani ping olarak daha iyi performans sağlarsınız.

Fiber Nedir ? : Fiber aralarından en hızlı ve performanslı olanıdır. Bu bağlantıda kablo direkt evinizin önüne kadar gelir. Fiber bağlantıda veri iletimi elektrikle değil ışık hızıyladır. Gecikme olarak en performanslı alt yapı Fiber’dir. Sinyallerde kayıp çok azken iletişim kuvvetli olduğu için ping performansı da yüksektir.

Tablo olarak ifade etmek gerekirse ;

 

Türkiye’de çoğu yerde Fiber alt yapısı bulunmamaktadır. Yıllar geçtikçe yayılmasını ve sizlerin daha iyi bir internet keyfi sürmesini diliyoruz.

14 thoughts on “ADSL,VDSL ve Fiber Modemlerin Farkı Nedir ?

  1. BurakGultekin Post author

   çoğu adsl modem fiber bağlantısını ne yazık ki desteklememektedir. ama bence siz servis sağlayıcınızla görüşüp daha kesin bir bilgi alın.

   Reply
  1. BurakGultekin Post author

   sizi yanlış yönlendirmek istemem modemden modeme fark gösteren bir durum bu. sağlayıcınızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Reply
 1. MEHMET

  İndirme Hızı 15,99 Mb / sn
  Yükleme Hızı 0,78 Mb / sn
  İnternet paketi: 16 MB
  Turknet internet sağlayıcısı için hangi fiber modem performanslı olur?
  Mevcut modemin fiber değil bağlantı çok problemli ve alt yapıda fiber bağlantı var.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir