Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

      Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma için 14 yorum

Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

Bu yazımda modem kurulumu ve ayarlarını yapma , wifi şifresini belirleme vs. bu tarz konulardan bahsedeceğim. Modemi yeni almış olabilirsiniz , fabrika ayarlarına döndürmüş yani hard reset atmış olabilirsiniz. İşlem sırasını takip ettiğinizde herhangi bir sıkıntı yaşamadan kurulumu ve ayarları tamamlayacaksınız.Eğer Türk Telekom modeminizin kullanıcı adı şifresini unuttuysanız bu yazıdan vakit kaybetmeden > Türk Telekom Modem Kullanıcı Adı Şifresi Öğrenme < yazımızı okuyabilirsiniz.

Modem Kurulumu

Öncelikle internet hattınızın abone olduğunuz firma tarafından aktif edildiğine emin olun . Çünkü aktif değilse diğer işlemlerin hiçbiri sonuç vermeyecektir. Eğer eminseniz devam ediyoruz. Modemin fiziksel kurulumunu %99 ihtimalle gelen ekipler yapıyor  o yüzden o kısımdan bahsetmiyorum.Eğer modeminizin kutusu elinizde mevcut ise orada kuruluma başlamanız gereken adres , kullanıcı adı ve şifre yazacaktır. Eğer elinizde mevcut değilse ;

Türk telekom modemlerde bu bilgiler genelde ;

Adres : 192.168.2.1  , 192.168.1.1 , 192.168.1.2

Kullanıcı Adı : admin Şifre : ttnet

Kullanıcı adı : admin Şifre : admin

Kullanıcı adı : admin Şifre :12356

şeklinde olur.  Adres kısmındaki değerlerden size uygun olanı tarayıcıya yazıp mesela 192.168.2.1 yazdınız ve karşınıza giriş ekranı geldi. Kullanıcı adına admin , şifreye de ttnet  yazdınız ve giriş yaptınız.  Sol menüden Kablosuz’a tıklayıp modem isminizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimde ok işareti ile gösterdim.

Bu işlemden sonra wifi aracılığı ile internete bağlanmayı deneyin , eğer bağlandıysanız tebrikler kurulumu başarıyla tamamladınız.

Eğer şifre belirlemenize rağmen internete  bağlanamıyorsanız ;

Modeminizin DSL ışığını kontrol edin. Eğer yanmıyorsa önce modeme bağlanan kabloları kontrol edin. Kabloların bağlantısından emin iseniz servis sağlayıcınız ile iletişime geçin , internetiniz henüz aktif edilmemiş olabilir.

Eğer DSL ışığı yanıyorsa ve bağlanmıyorsa

Bu durumda TTNET kullanıcı adı , şifre bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Sol menüden Hızlı Kurulum ‘a  girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda aşağıda  kare içine aldığım alanları doldurmanız gerekmektedir.  Eğer bu bilgileri bulamıyorsanız hizmet numaranız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. @TTNET Kullanıcı Adı Şifre Öğrenme  < linkine tıklayarak bilgileri öğrenip buraya girdiğinizde internetiniz aktif olarak kullanıma açılacaktır.

 

 

14 thoughts on “Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

  1. BurakGultekin Post author

   kutu bağlantınızda veya dsl kablonuzda bir sıkıntı olabilir. dsl kablosunun iki ucunun da yuvalara tam yerleştiğine eminseniz , servis sağlayıcınızı arayın kutudaki bağlantınızı kontrol etsinler.

   Reply
 1. melda sayar

  ttnet ekibi modem kurulumunu yaptı fakat 2 yan odadan bile çok az çekiyor acaba modemde problem mivar

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   arada ne kadar duvar varsa sinyal iletimi o kadar yavaşlıyor. tabii bu cihazınızın sinyal toplama kalitesiyle de alakalı bir durum. modeminizi mümkün olduğu kadar interneti kullanmak istediğiniz odaya yaklaştırın ya da bilgisayara usb olarak takılan sinyal güçlendirici cihazlar var onlardan alıp kullanabilirsiniz.

   Reply
 2. ayşe

  benim internetim çalışıyorken bazen kesiliyor bakıyorum dsl kesiliyor sonra tekrar geliyor sonra tekrar gidiyor neden acba

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   bağlantınızda bir problem olabilir , internet sağlayıcınızı arayıp bilgi alın. belki civarınızda arıza ya da bakım çalışması vardır.

   Reply
 3. serkan akyüz

  benim modem şifrem bu verdiklerinizden biri değil , modemin kutusunu da bulamıyorum yardım edermisinn

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir