Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

      Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma için 35 yorum

Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

Bu yazımda modem kurulumu ve ayarlarını yapma , wifi şifresini belirleme vs. bu tarz konulardan bahsedeceğim. Modemi yeni almış olabilirsiniz , fabrika ayarlarına döndürmüş yani hard reset atmış olabilirsiniz. İşlem sırasını takip ettiğinizde herhangi bir sıkıntı yaşamadan kurulumu ve ayarları tamamlayacaksınız.Eğer Türk Telekom modeminizin kullanıcı adı şifresini unuttuysanız bu yazıdan vakit kaybetmeden > Türk Telekom Modem Kullanıcı Adı Şifresi Öğrenme < yazımızı okuyabilirsiniz.

Modem Kurulumu

Öncelikle internet hattınızın abone olduğunuz firma tarafından aktif edildiğine emin olun . Çünkü aktif değilse diğer işlemlerin hiçbiri sonuç vermeyecektir. Eğer eminseniz devam ediyoruz. Modemin fiziksel kurulumunu %99 ihtimalle gelen ekipler yapıyor  o yüzden o kısımdan bahsetmiyorum.Eğer modeminizin kutusu elinizde mevcut ise orada kuruluma başlamanız gereken adres , kullanıcı adı ve şifre yazacaktır. Eğer elinizde mevcut değilse ;

Türk telekom modemlerde bu bilgiler genelde ;

Adres : 192.168.2.1  , 192.168.1.1 , 192.168.1.2

Kullanıcı Adı : admin Şifre : ttnet

Kullanıcı adı : admin Şifre : admin

Kullanıcı adı : admin Şifre :12356

şeklinde olur.  Adres kısmındaki değerlerden size uygun olanı tarayıcıya yazıp mesela 192.168.2.1 yazdınız ve karşınıza giriş ekranı geldi. Kullanıcı adına admin , şifreye de ttnet  yazdınız ve giriş yaptınız.  Sol menüden Kablosuz’a tıklayıp modem isminizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimde ok işareti ile gösterdim.

Bu işlemden sonra wifi aracılığı ile internete bağlanmayı deneyin , eğer bağlandıysanız tebrikler kurulumu başarıyla tamamladınız.

Eğer şifre belirlemenize rağmen internete  bağlanamıyorsanız ;

Modeminizin DSL ışığını kontrol edin. Eğer yanmıyorsa önce modeme bağlanan kabloları kontrol edin. Kabloların bağlantısından emin iseniz servis sağlayıcınız ile iletişime geçin , internetiniz henüz aktif edilmemiş olabilir.

Eğer DSL ışığı yanıyorsa ve bağlanmıyorsa

Bu durumda TTNET kullanıcı adı , şifre bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Sol menüden Hızlı Kurulum ‘a  girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda aşağıda  kare içine aldığım alanları doldurmanız gerekmektedir.  Eğer bu bilgileri bulamıyorsanız hizmet numaranız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. @TTNET Kullanıcı Adı Şifre Öğrenme  < linkine tıklayarak bilgileri öğrenip buraya girdiğinizde internetiniz aktif olarak kullanıma açılacaktır.

 

 

35 thoughts on “Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

  1. BurakGultekin Post author

   kutu bağlantınızda veya dsl kablonuzda bir sıkıntı olabilir. dsl kablosunun iki ucunun da yuvalara tam yerleştiğine eminseniz , servis sağlayıcınızı arayın kutudaki bağlantınızı kontrol etsinler.

   Reply
 1. melda sayar

  ttnet ekibi modem kurulumunu yaptı fakat 2 yan odadan bile çok az çekiyor acaba modemde problem mivar

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   arada ne kadar duvar varsa sinyal iletimi o kadar yavaşlıyor. tabii bu cihazınızın sinyal toplama kalitesiyle de alakalı bir durum. modeminizi mümkün olduğu kadar interneti kullanmak istediğiniz odaya yaklaştırın ya da bilgisayara usb olarak takılan sinyal güçlendirici cihazlar var onlardan alıp kullanabilirsiniz.

   Reply
 2. ayşe

  benim internetim çalışıyorken bazen kesiliyor bakıyorum dsl kesiliyor sonra tekrar geliyor sonra tekrar gidiyor neden acba

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   bağlantınızda bir problem olabilir , internet sağlayıcınızı arayıp bilgi alın. belki civarınızda arıza ya da bakım çalışması vardır.

   Reply
 3. serkan akyüz

  benim modem şifrem bu verdiklerinizden biri değil , modemin kutusunu da bulamıyorum yardım edermisinn

  Reply
 4. Rümeysa

  Merhaba ben modem kurulumumla ilgili sorun yaşıyorum evime yeni internet bağlattım ama kimse ilgilenmiyor uzaktan eğitimlerim var üniversite öğrencisiyim yardımcı olmak isterseniz eğer çok sevinirim

  Reply
 5. Umut

  Dostum merhaba. Çok uzun süredir ttnet kullanıcısıyım modemimde Airties 5650 v3 şuana kadar hiç sorun çıkarmıyordu ama 4gün önce elektrik kesintisinden sonra dsl ışığı yanıp sönmeye başladı fakat internet gelmiyor ışık devamlı yanıp sönüyor fakat internet gelmiyor sıfırladım tekrar kurdum,fişini çektim çoğu şeyi yaptım fakat sonuç hala aynı banamısın demiyor yardımcı olursan sevinirim..

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   merhaba umut bey,
   elektrik kesilmesiyle modem zarar görmemiştir. öyle bir durum olsaydı modemi muhtemelen hiç kullanamazdın. ama hatlar ile alakalı bir sıkıntı olmuş mudur onu bilemiyorum. dsl problemi genelde hat ile alakalıdır. benim sana verebileceğim tavsiye ilk önce türk telekomu arayıp modemin sinyal durumunu kontrol ettirmendir. eğer her şey sağlıklı ise elektrik kutusundan sana ait internet kablosunu bulabilirsen onu kontrol edebilirsin. genelde birilerinin internetini bağlarken yanlışlıkla diğer kablolara hasar verme olayı çok yaşanıyor. umarım sorunun çözülür.

   Reply
 6. emre

  meraba ben turk telekom internet kullanıcısıyım.arayuzune girmek istiyorum fakat hep yanlıs diyor.normalinde kullanıcı adı: admin şifreside :turktelekomdu bunu yazıyorum artık girmiyor bunu bilen birisi sanırım degiştirmiş.bunu ögrenmek icin ne yapabilirim acaba lütfen yardımcı olurmusunuz acaba?

  Reply
  1. BurakGultekin Post author

   merhabalar,
   modeminizi fabrika ayarlarına çevirmeniz gerekiyor.
   https://www.burakgultekin.com.tr/bilgisayar/ttnetturk-telekom-modem-kullanici-adi-ve-sifresini-bulma-ogrenme/#Modem_Nasil_Fabrika_Ayarlarina_Dondurulur_Resetlenir
   şu bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Modeminizin genelde üstünde nadiren sağında veya solunda reset yazan bir delik bulup iğne,kürdan veya bilumum sivri uçlu bir cisimle modemin ışıkları sönüp yanana kadar basılı tutun. Modem tekrar kendine geldiğinde artık fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.
   önceki şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

   Reply
 7. İnternete bağlanamayan biri.

  Merhaba, birkaç gün önce ttnet modeminin dsl ve vpn gjbi birçok ayarıyla oynadım. Sonra internete erişemedim. 192.168.1.1 adresinden gene ayarlarla uğraşıyorum, internet sitelerini açıyor fakat video ve sosyal medya hesaplarını açmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Size mailden ekran görüntüsü atabilirim. Teşekkürler.

  Reply
   1. İnternete bağlanamayan biri

    Resetlediğim zaman dahada bozulmasından korktuğum için şimdiye kadar resetlemedim fakat resetlemek bütün sorunu çözerse deniyebilirim. Ayrıca ağa şifre ile bağlanmak yetmiyor, dhpc den statik yapıp 192.168.1.128 yazıyorum ip ye o zaman kısmen bağlanıyor.

    Reply
    1. BurakGultekin Post author

     @ttnet bilgileriyle internet bağlantısı yapıyorsanız modem içinden onları kaydedin. sonra resetleyin.
     onun dışında ek bir ayar yapmanıza gerek kalmaz sorununuz çözülür.

     Reply
 8. İnternete bağlanamayan biri

  Modemin reset tuşuna basmadan fabrika ayarları bölümünden ayarları sıfırla diye bir yer var, oraya tıklayarak yapabilir miyiz?

  Reply
   1. İnternete bağlanamayan biri

    Teşekkürler Burak bey, modemi kendi tuşundan resetledim, dinamik dns den ” no ip . com” u kurdum fakat “dyndns.com ” u kuramadım. Yine önceki gibi oluyor. Wan ayarlarında da sadece dsl_internet bağlı, dsl_iptv bağlanmıyor, nerde yanlış yapıyorum acaba. Size mailden ekran fotoğrafı atsam iyi olacak diye düşünüyorum. Sizcede uygunsa tabi. Sosyal medye hesaplarım açılmıyor çünkü. Kusura bakmayın, biraz fazla yardım talep ettim ama…

    Reply
 9. Yusuf

  konuyla ilgilimi bilmiyorum ama bende de soyle bir sorun var. bilgisayara ve modeme bagli olan ethernet kablosunu cikarinca internet gidiyor ve kablosuz agida kullanamiyorum.yardimci olursan cok sevinirim

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir